kreskagorna

krótko o marianie sawie

home_recipes_hr
 

Marian Sawa (1937–2005) był kompozytorem, organistą, improwizatorem oraz pedagogiem. W latach 1958–1968 studiował w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Warszawie w klasie organów prof. Feliksa Rączkowskiego i w klasie kompozycji prof. Kazimierza Sikorskiego. Jednocześnie, w latach 1956–1966 pełnił obowiązki organistowskie w warszawskim Kościele Garnizonowym (dzisiejsza Katedra Polowa Wojska Polskiego). Na przestrzeni lat sprawował rozmaite funkcje: był wiceprzewodniczącym Koła Młodych Związku Kompozytorów Polskich (1966–1973), dyrektorem artystycznego Oddziału Mazowieckiego Państwowego Związku Chórów i Orkiestr (1997–1999), a także członkiem Związku Autorów i Kompozytorów Scenicznych i Stowarzyszenia Musica Sacra.

Jego działalność pedagogiczna rozpoczęła się w roku 1966 w Warszawie i obejmowała nauczanie improwizacji, kontrapunktu i akompaniamentu liturgicznego w Państwowej Szkole Muzycznej II stopnia im. J. Elsnera oraz w PSM im. Karola Szymanowskiego, a także na Akademii Muzycznej Fryderyka Chopina (obecny UMFC) i na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Działalność pedagogiczna kompozytora obejmowała też prowadzenie kursów improwizacji.

Sawa występował w kraju i za granicą. Nagrał wiele płyt dla polskich wytwórni, a także dla Polskiego Radia i Telewizji Polskiej. Współpracował z wieloma solistami, chórami i zespołami instrumentalnymi w Polsce jak np.: Chór chłopięcy Poznańskie Słowiki, Warszawski Zespół Chorałowy, Chór Filharmonii Narodowej, Orkiestra Symfoniczna FN, Filharmonia Wrocławska, Teatr Dramatyczny w Olsztynie, Teatr Dramatyczny w Warszawie, Teatr Wielki i Opera Kameralna w Warszawie.

Marian Sawa otrzymał szereg nagród kompozytorskich i odznaczeń państwowych, wśród których wymienić można: I nagrodę na XII Konkursie Młodych Kompozytorów Związku Kompozytorów Polskich za utwór symfoniczny Assemblage (1969), Nagrodę II stopnia Ministra Oświaty i Wychowania za wybitne osiągnięcia w nauczaniu (1975), Nagrodę II stopnia Ministra Kultury i Sztuki (1979), Złoty Krzyż Zasługi (1985), III nagrodę na Konkursie Kompozytorskim PZCHiO za utwór chóralny Dyptyk wiejski (1987), I nagrodę na XV Międzynarodowym Festiwalu Filmów i Multimediów w Niepokalanowie (2000), nominację płyty Marian Sawa – Organ Music II do nagrody Fryderyk (2001) oraz liczne nagrody Komitetu ds. Radia i Telewizji za piosenki dla dzieci (m.in. Kolorowe kredki).

Bogata, licząca około 800 utworów, twórczość kompozytorska Sawy obejmuje pięć koncertów organowych, Assemblage na orkiestrę symfoniczną, setki utworów na organy solo i dla dwóch wykonawców, utwory fortepianowe, klawesynowe, muzykę kameralną na instrumenty smyczkowe i dęte z towarzyszeniem organów lub fortepianu, setki utworów chóralnych a cappella i z towarzyszeniem organów oraz szereg form oratoryjno-kantatowych.

 


Karykatura