Prawykonanie sonaty skrzypcowej w wiedniu

InstytutPolskiWieden_logo_new
24 października 2016 o godz. 19:00 w Instytucie Polskim w Wiedniu miał miejsce recital Marian Sawa – Weg & Inspiration w wykonaniu polskich artystek: skrzypaczki Jolanty Sosnowskiej i pianistki Marii Gabryś.

Koncert ten był udaną próbą przedstawienia sylwetki i twórczości skrzypcowej warszawskiego kompozytora Mariana Sawy (1937-2005) oraz muzyki Wielkich – (Szymanowski Bacewicz oraz Bartók), z której Sawa czerpał swoje natchnienie. Kompozytor, który tworzył niemal 50 lat, swą przygodę rozpoczynał jako piewca awangardy, czerpał jednak również inspiracje z twórczości opartej na folklorze, tak jak czynili to wielcy tamtych czasów.

Nieznaną kompletnie twórczością skrzypcową Sawy zajęły się – związana z Wiedniem – Jolanta Sosnowska i Maria Gabryś (profesor warszawskiej UMFC): laureatki międzynarodowych konkursów koncertujące na estradach całego świata. Należący do grona najważniejszych polskich kompozytorów muzyki chóralnej i organowej a także – co ciekawe – autor dziesiątek piosenek dziecięcych – Sawa, zachwycił te artystki, które w roku bieżącym wydały premierowy krążek CD Marian Sawa Complete Violin Music w wytwórni płytowej NAXOS.

Oprócz znanych utworów takich jak Tańce Rumuńskie Bartoka, Mazurki Szymanowskiego czy Oberek Bacewicz, w centrum programu Marian Sawa – Weg & Inspiration znalazły się przede wszystkim niedawno odkryte kompozycje skrzypcowe Sawy, a kulminacją koncertu było prawykonanie światowe jego odnalezionej pośmiertnie Sonaty (1967) na skrzypce i fortepian, pozostawionej w niedokończonym brudnopisie. Utwór ten skomponowany w skordaturze, wymagający przestrojenia strun skrzypiec, jest niezwykłym eksperymentem, a dzieło to zdaje się być jedyną wirtuozowską sonatą skrzypcową po XIX wieku i jedyną polską sonatą skrzypcową, w której na tak ogromną skalę zastosowana jest ta metoda, zwana fachowo skordaturą.

5651966E-94FF-4F2D-950F-D2C110C2ABAD

 

LINKI

www.jolantasosnowska.com
www.mariagabrys.eu

www.polnisches-institut.at